Blumental blues je nový album od skupiny Fermata

3.10.2019
Blumental blues je nový album od skupiny Fermata

Skupina Fermata vydáva nový, v poradí trinásty štúdiový album s názvom  Blumental blues. Prichádza s ním po viac ako 14 rokoch, je spoločným  tvorivým počinom zakladateľov tejto skupiny Fera Grigláka a Tomáša  Berku. Tí sa po viacročnej pracovnej odmlke stretli v štúdiu a dali  dokopy 10 nových, typicky fermatovských kompozícií. Šesť skladieb  skomponoval Fero Griglák a po dvoch skladbách prispeli Tomáš Berka  a nový klávesák Maxo Mikloš. Griglák s Miklošom si na albume navyše  pripísali po dve spoluautorstvá. TASR informovala PR manažérka Beáta  Rožárová.


Jednotlivé skladby nového albumu v sebe nesú spomienku a reflexiu na  neopakovateľné miesto a čas. Album voľne nadväzuje na knihu Tomáša Berku  Blumentálske blues z roku 2010, v ktorej autor opisuje svoje detstvo,  dospievanie a búrlivý život v okolí Blumentálskeho kostola a Avionu. Tu  sa stretávala bratislavská hudobná, filmárska, literárna a vôbec  kultúrna bohéma. Bolo to miesto mnohých neopakovateľných zážitkov,  umeleckých spojení a celoživotných priateľstiev. To všetko sa teraz  dvaja zakladajúci členovia skupiny Fermata pokúsili prerozprávať  hudobným jazykom na svojom novom albume Blumental blues. Hovoria o tom  samotné názvy skladieb, ako sú Slečny z Avionu, Raňajky u Steina,  Nasávačka, Posledný tanec na Firšnáli či Prvá ranná električka.


Nápad na nový album a obnovenie roky prerušenej spolupráce sa udial  práve na krste knižky Blumentálske blues v roku 2010. Vtedy sa Fero  Griglák s Tomášom Berkom dohodli na vytvorení nového albumu, ktorý by  bol sprievodným produktom už spomínanej knihy. Počiatočné nadšenie bolo  však prerušované filmárskymi aktivitami Tomáša Berku, a tak sa na albume  začalo spoločne pracovať až po spomienkovom koncerte na Fedora Freša  začiatkom tohto roka, kde vystúpila obnovená Fermata. Nahrávky vznikali  počas niekoľkých mesiacov v Griglákovom novom štúdiu Grif  v Bratislave,  pod aranžmány, mix a produkciu nového albumu sa podpísal samotný Fero  Griglák.


Skupina album nahrávala  v zložení Fero Griglák (gitary, klávesy), Tomáš  Berka (klávesy), Maxo Mikloš (klávesy) a Tamász Belicza (basová  gitara). Grafická stránka albumu a fotografie pochádzajú z tvorivej  dielne Vlada Holinu. Obal albumu tvorí štruktúrovaná fotografia oboch  protagonistov, pripomínajúca kostolnú vitráž, rozbitú expresívnymi  farebnými škvrnami. Ako hovorí Tomáš Berka: „Tak nejako sme v mladosti  s Griglákom žili aj vyzerali.“


Nový album Blumental blues predstaví skupina na koncerte 11. októbra  v bratislavskom Ateliéri Babylon. Ďalšie koncerty uvedie Fermata v Novom  Meste nad Váhom (24.10.), Žiline (7.11.), Nitre (20.11.), Košiciach  (23.11.), Prešove (24.11.) a Leviciach (21.12.).

Ďalšie správy