F.Kafka Premena

Divadlá
Trnava
-

„Čo ak sa teraz všetok pokoj, všetok blahobyt, všetka spokojnosť razom skončí? Nebude to hrozné?“

Takto ste Kafku ešte nečítali. Neurčité agresívne sily, ktoré na jeho postavy pôsobia, boli samozrejme prirovnávané k monštruóznej mašinérii štátu, či k absurdnej existencii. Kafkova Premena, kde sa Gregor Samsa, pôvodne živiteľ rodiny, premení na odpudivý hmyz, však ešte nikto neprirovnal ku konkrétnemu vládnemu predstaviteľovi…

Stačila táto jediná paralela, aby sa celý príbeh prekódoval. Sme zrazu na Slovensku, pravidelne sa tu organizujú protesty tých, ktorí chcú „ten odporný hmyz dostať z (bonaparteho) bytu“. Obraz však nie je jednoduchou alegóriou. Je tu paralela medzi rodinou a štátom. Samsovci len pomaly prichádzajú na to, že nemusia byť živení svojím synom, že sa vedia emancipovať, nájsť si prácu a žiť samostatne, bez závislosti na ich pôvodnom živiteľovi.

Kým to však pochopia, pripomínajú ľudí, ktorí sú ochotní prehliadať holé fakty o stave (nielen slovenskej) reality: „Gregor je napriek terajšej svojej zarmucujúcej a odpornej podobe predsa len členom rodiny a neslobodno s ním zaobchádzať ako s nepriateľom, keďže rodinná spolupatričnosť velí, aby sme odpor voči nemu prehltli a boli trpezliví, nič, iba trpezliví“.

scenár a réžia: Jana Wernerová
účinkujú:
–  Jakub Muranský a. h. –  Gregor
–  Peter Kočiš –  Samsa
–  Jana Wernerová –  Samsová, Rozprávačka
–  Michaela Domovcová a. h. –  Gréta
–  Zuzana Psotková, alebo Zuzana Dancáková –  Služobná
–  Peter Havasi a. h. –  Prokurista

premiéra: 18. 5. 2018, Múzeum Vojtecha Löfflera (Alžbetina 20, Košice)

============

Predstavenie sa koná zdarma na Nádvorí, Štefánikova 4.

Vznik predstavenia a jeho realizáciu na Návorí z verejných zdrojov podporil  Fond na podporu umenia.
Vstupenky

Odporúčané akcie